Tanie bilety lotnicze, tanie loty
REZERWACJA TELEFONICZNA I POMOC
Pn.-Pt. 8-22, Sb.-Nd. 10-16
32 728 30 84
32 728 30 84
Pn.-Pt. 8-22, Sb. 10-16, Nd. 10-16

Poradnik podróżnika

Jak zaplanować lot samolotem z dzieckiem?

2014-12-02
jak zaplanować i zorganizować podróż z dzieckiem w samolocie

Jeżeli w najbliższym czasie planujesz podróż lotniczą ze swoim dzieckiem, warto dobrze się do niej przygotować, aby odbywała się ona komfortowo zarówno dla ciebie i malucha, jak i dla innych uczestników lotu. Musisz również wcześniej pamiętać o tym, żeby przemyśleć sprawę związaną z przewozem wózka. Zachęcamy do sprawdzenia naszego poradnika, dzięki któremu przygotujesz się do podniebnej wycieczki na medal.
 
Zakupienie biletu dla dziecka

Pierwsza sprawa przed rozpoczęciem lotu to zakupienie odpowiedniego biletu. Linie lotnicze oferują bilety także specjalnie dla dzieci. Te, które mają poniżej 2 lat, określane są jako „infant”. Bilety dla nich wyróżniają się niewysoka opłatą, na przykład około 10% ceny standardowego biletu lotniczego. 
 
Warto jednak pamiętać o tym, że za taki bilet nie przysługuje podróżnikowi oddzielne miejsce na pokładzie samolotu, dlatego dziecko musi spędzić lot na kolanach rodziców. Oczywiście, jeżeli samolot nie jest całkowicie wypełniony, a obok znajdują się wolne miejsca, można z nich skorzystać. Można również wykupić osobne miejsce dla malucha, ale wiąże się do z dodatkowymi opłatami.
 
Na bilety typu „infant” obowiązują również inne limity bagażu. Zwykle, w zależności od linii lotniczej, wynoszą one od 5 do 15 kilogramów. Warto wcześniej sprawdzić takie informacje na stronie linii lotniczych. Wózki nie są objęte limitem bagażowym.
 
Z kolei dzieci do 16 lat mogą już zabierać bagaże takie same jak osoby dorosłe, czyli jest to od 15 do 20 kilogramów zależnie od polityki linii lotniczych.
 
Samodzielna podróż dziecka

W liniach lotniczych dzieci w wieku od 5 do 16 lat mogą odbyć podróż samodzielną bez opieki swojego rodzica lub opiekuna. Jest to jednak możliwe tylko przy spełnieniu określonych wymagań. Niezbędne jest przygotowanie pisemnego oświadczenia, że na lotnisku docelowym na małego pasażera będzie czekała osoba dorosła, która będzie upoważniona do odbioru. Czasami pobierane są dodatkowe opłaty za opiekę stewardess nad dzieckiem, na przykład za odprowadzenie go do miejsca docelowego na lotnisku. 
 
Udogodnienia dostępne dla rodziców i dzieci 

Wiele linii lotniczych, zwłaszcza rejsowych, oferuje swoim pasażerom udogodnienia, jeżeli podróżują oni z dziećmi. Na pokładzie samolotu korzystać można między innymi przewijaków oraz z innych akcesoriów przeznaczonych do pielęgnacji. Linie zapewniają także dostęp do łóżeczek na dłuższych trasach. Są one nazywane skycots. Przed lotem trzeba zgłosić chęć skorzystania z takich łóżeczek, ponieważ są one zależnie od samolotu dostępne tylko w określonych miejscach. 
 
Pomoc można otrzymać także od stewardess. Mogą one przygotowywać dla rodziców i opiekunów gorącą wodę przeznaczoną do szykowania posiłków. Istnieje również możliwość podgrzania posiłków lub butelek z mlekiem. Niekiedy dzieci otrzymują drobne zabawki lub zestawy do rysowania, kolorowanki, by nie nudzić się podczas lotu. 
 
Warto też pamiętać, że obecnie na większości lotnisk znajdują się teraz udogodnienia dla rodziców i dla opiekunów. Są to głównie specjalne pomieszczenia przeznaczone do przewijania i karmienia maluchów. W dużych portach dostępne są również pokoje zabaw dla dzieci, gdzie mogą one spędzić miło czas przed lotem lub w oczekiwaniu na kolejny lot.
 
Gdzie usiąść w samolocie?

Dla rodziców z dziećmi przeważnie przeznaczone są odpowiednie miejsca do siedzenia. Znajdują się one na ogół z przodu samolotu. W pierwszym rzędzie znajduje się więcej przestrzeni, dlatego można łatwiej wyciągnąć nogi, na miejscu ustawić fotelik czy ułożyć kocyk do zabawy dla dziecka. O wolne miejsca pytać należy w trakcie odprawy. 
 
Co zabrać ze sobą na pokład?

Każdy rodzic powinien pamiętać o tym, żeby przed rozpoczęciem podróży ze swoim dzieckiem zabrać wszystkie najbardziej potrzebne rzeczy. Przy pakowaniu najlepiej kilka razy sprawdzić, czy zapakowało się wszystko.
 
W bagażu powinny znaleźć się:
• pieluszki na zapas, jeżeli są używane przez dziecko
• chusteczki nawilżane, krem nawilżający
• słoiczki z jedzeniem
• butelka z mlekiem lub mleko w proszku czy inne napoje
• książeczki do czytania
• kredki i blok do malowania
• zabawki dla dziecka, mogą być nowe, żeby dziecko nie mogło się nimi od razu znudzić
• kocyk 
• ubranka na zmianę
• ubranka odpowiednie do warunków atmosferycznych panujących w kraju docelowym
 
Warto pamiętać o tym, że 6 listopada 2006 r. weszły w życie zaostrzone przepisy dotyczące bagażu podręcznego. W związku z tym nie można przewozić artykułów mających pojemność ponad 100 mililitrów, w tym artykułów spożywczych oraz kosmetyków. Na ogół restrykcje te nie dotyczą jedzenia i picia dla dzieci, ale przed podróżą zawsze warto zasięgnąć informacji na lotnisku lub w liniach lotniczych, żeby mieć pewność co do obowiązujących zasad.
 
Przebieg lotu

Przed wejściem na pokład warto opowiedzieć dziecku, jak będzie przebiegał lot. W ten sposób nie będzie ono tak bardzo przestraszone hałasem silników, ewentualnymi turbulencjami. Także warto poinformować je o zatykających się uszach – u dzieci jest to często występujący problem podczas startu i lądowania. Aby zapobiegać zatykaniu się uszu, najlepiej, aby w tym czasie dziecko cały czas coś piło – przełykało małymi łyczkami sok lub wodę. Starsze dzieci mogą też pić napoje przez słomkę, natomiast niemowlęta powinno się karmić piersią lub podawać butelkę. 
 
Dziecko musi znajdować się w miejscu tylko w przypadku startu i lądowania, czyli w czasie, w którym włączona jest sygnalizacja informująca o konieczności zapięcia pasów. Gdy dziecko podróżuje na kolanach opiekuna lub rodzica, wtedy musi być przypięte pasem oddzielnym, który jest do tego celu przeznaczony. 
 
Zabawa podczas lotu

W trakcie lotu, jeżeli nie jest to wymagane przez kapitana, dzieci mogą poruszać się po samolocie. Można razem wybrać się na wycieczkę i zobaczyć różne ciekawe miejsca w samolocie, ale należy pamiętać o tym, żeby nie przeszkadzać w tym czasie współpasażerom. Wiele dzieci jest też zafascynowanych widokami rozciągającymi się za oknami. Jednak nawet wyjątkowe podniebne krajobrazy nudzą się w trakcie dłuższego rejsu. 
 
Właśnie dlatego na pokład warto zabrać różnego rodzaju zabawki, książeczki, malowanki, żeby dziecko nie mogło się nudzić. Czasami można otrzymać je od stewardess, ale zawsze warto być przygotowanym na tę okoliczność. Często można też kupić je bezpośrednio na lotniskach. Mogą być to książeczki do kolorowania, do czytania, książeczki z naklejkami, różnego rodzaju łamigłówki. 
 
Czas na sen

W przypadku dłuższych tras oraz lotów odbywających się w nocy dzieci często zasypiają na pokładzie samolotu. Warto pomyśleć o tym, by wybrać lot nocny, dzięki czemu większość czasu maluch spędzi, śpiąc. O sen łatwiej też po emocjonującym dniu. Aby sen był wygodny, warto wziąć na pokład kocyk czy też coś cieplejszego do ubrania, ponieważ klimatyzacja w samolocie może powodować nadmierny chłód. Na dłuższych trasach można zwykle otrzymać koc w samolocie, ale lepiej wcześniej zapytać lub po prostu wziąć własny. 
 
Mniejsze dzieci mogą spać w specjalnie przeznaczonych do tego łóżeczkach na pokładzie samolotu. Czasami można również wziąć na pokład własny fotelik. 
 
Transport wózka

Na koniec warto też wspomnieć o tym, jak najlepiej przewieźć wózek. Rodzice często pytają, czy można przewieźć go jako bagaż podręczny, czy jest on objęty limitem bagażowym, jak należy go zabezpieczyć. 
 
Wózki dziecięce nie są objęte limitem bagażowym i można przewozić je na kilka różnych sposobów. Wózka nie trzeba poddawać odprawie bagażowej, dlatego można wziąć go ze sobą na pokład lub też oddać do przechowania personelowi samolotu. Wózek oddany stewardessie przy wejściu do samolotu umieszczany jest w luku bagażowym i można poprosić o niego od razu po lądowaniu, nie musząc czekać na standardowy odbiór bagażu. Gdy z kolei zamierza się wózek oddać jako bagaż zwykły, warto wcześniej dobrze go zabezpieczyć, żeby nie uszkodził się on w trakcie transportu. 
 
Rodzice i opiekunowie mniejszych dzieci mogą pomyśleć o zamontowaniu fotelika samochodowego zamiast gondoli na stelażu swojego wózka. Gondolę można wtedy oddać podczas odprawy bagażowej, a fotelik i stelaż wziąć na pokład, co jest bardziej poręcznym rozwiązaniem. 
 

1 komentarz
nick
treść
2016-05-18
rita
niezwykle potrzebne informacje, właśnie szukałam czegoś na temat lotu z maluchem
Podobne artykuły

Jak zorganizować ślub za granicą?

Dziś podejmujemy temat turystyki ślubnej. Jeśli czeka was organizacja jednego z najważniejszych wydarzeń - ślubu, być może znajdziecie tu inspiracje i ciekawy pomysł na ten szczególny dzień. Odchodzimy nieco od tradycji i zamierzamy zaprezentować naszą wizję ślubu – czyli ślubu poza granicami kraju, bez wesela do rana i mnóstwa gości. Myślicie, że jest to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie i że trudno je zaplanować? 

2016-05-11

Odwołany lot, zgubiony bagaż – co należy zrobić?

Lotniska to zwykle ciężko pracujące molochy. Mnóstwo pasażerów do obsłużenia i mnóstwo pracowników, uwijających się, jak w ukropie. W takich okolicznościach dochodzi czasem do nieprzewidzianych komplikacji i chaosu. Zdarzają się opóźnienia, odwołane loty i zagubione walizki. Dowiedz się jakie obowiązki w takich sytuacjach wobec swoich pasażerów mają linie lotnicze i czego możesz od nich wymagać.

2016-04-20

10 nietypowych świąt, obchodzonych w różnych częściach świata

Podróżujemy, by poznać zabytki, lokalną kuchnię, czy rozrywki. Często też zafascynowani jesteśmy kulturą i zwyczajami regionu. Jeśli podobnie jak my, lubisz nietypowe święta i chętnie wziąłbyś udział w ciekawych uroczystościach, zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu. Wybraliśmy kilka dość niezwykłych  wydarzeń.

2016-04-07

Luksus na talerzu, czyli najdroższe potrawy świata

Każdy ma czasem ochotę na nieco luksusu, także kulinarnego. Chcemy próbować dań, które zachwycą smakiem, niecodziennymi składnikami i formą podania. Niektóre potrawy, to prawdziwe dzieła sztuki. Oczywiście ich koszt może szokować, ale za to wrażenia – niezatarte! 

 
2016-03-23

10 wyjątkowych basenów na świecie

Basen to pozornie żadna atrakcja, dostępny wszędzie i dla każdego. Jednak na świecie są baseny, które zaskakują swą lokalizacją, czy formą. Oto 10 - naszym zdaniem - najciekawszych obiektów. Poznaj je, a z pewnością zechcesz od razu spakować strój kąpielowy :)  

2016-03-09

Pierwsza wyprawa do Azji – co musisz wiedzieć?

Chciałbyś zwiedzić egzotyczną Azję, ale obawiasz się tak dalekiej podróży, a na dodatek po głowie krążą setki mitów o dzikich krajach i ich mieszkańcach? Lęki przed chorobami, przestępczością, zbyt egzotyczną kuchnią i mnóstwo innych zagrożeń, skutecznie odwodzą cię od zaplanowania podróży

2016-02-02

Podróż w pojedynkę – 10 praktycznych porad

Miewasz ochotę na podróż w samotności, ale obawiasz się ruszyć w nieznane bez towarzystwa? Boisz się nudy, braku kompana, boisz się o swoje bezpieczeństwo? Nie możesz ze znajomymi ustalić terminu, destynacji i formy spędzania czasu – w efekcie zostajesz w domu?

2016-01-26

Kilka powodów, aby odwiedzić Nową Zelandię

Macie ochotę zupełnie zmienić otoczenie i wybrać się gdzieś daleko od Europy? Jeśli tak, polecamy Nową Zelandię. Sprawdźcie dlaczego miejsce to jest tak interesujące i warto wziąć je pod uwagę planując dalekie podróże.

2016-01-19