Tanie bilety lotnicze, tanie loty
REZERWACJA TELEFONICZNA I POMOC
Pn.-Pt. 8-20, Sb. 10-14
801 011 846
koszt połączenia 35 groszy z VAT za minutę
(22) 34 99 280
koszt połączenia wg. stawek operatora
801 011 846
(22) 34 99 280
Pn.-Pt. 8-20, Sb. 10-14
Witaj
1.
Wylot
Przylot
Data wylotu
 
Data powrotu
 
X
W obie strony
dodaj trasę
usuń ostatnią
Pasażerowie
 
Dorośli:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Dzieci (2-12):
0
1
2
3
4
5
Niemowlęta (0-2):
0
1
2
3
4
zapisz i zamknij
Opcja lotu
Air lines
Klasa serwisowa
Air lines
Preferowane linie
Air lines
Zamknij
W obie strony, Ekonomiczna

Poradnik podróżnika

Odwołany lot, zgubiony bagaż – co należy zrobić?

2016-04-20

Co zrobić kiedy zgubimy bagaż na lotnisku lub zostanie odwołany lot samolotem

Podróżowanie samolotem to wygoda i oszczędność czasu. Czasem jednak związane jest z niemiłymi przygodami. Zdarzyło ci się, że twoja podniebna podróż nie przebiegała tak, jakbyś sobie tego życzył? Lotniska to zwykle ciężko pracujące molochy. Mnóstwo pasażerów do obsłużenia i mnóstwo pracowników, uwijających się, jak w ukropie. W takich okolicznościach dochodzi czasem do nieprzewidzianych komplikacji i chaosu. Zdarzają się opóźnienia, odwołane loty i zagubione walizki. Dowiedz się jakie obowiązki w takich sytuacjach wobec swoich pasażerów mają linie lotnicze i czego możesz od nich wymagać.
 

 
Opóźnienie i odwołanie lotu
 
Jeżeli samolot jest opóźniony, obowiązkiem linii jest zapewnienie pasażerom napojów i posiłków (ich ilość zależy od czasu oczekiwania), a także umożliwienie im wykonania telefonu, czy wysłania wiadomości e-mail lub faksu. W przypadku co najmniej 5 godzinnego opóźnienia samolotu, przewoźnik musi zwrócić podróżnym koszt biletów, albo zapewnić lot powrotny. Jeśli opóźnienie samolotu przekracza jeden dzień, linie lotnicze zobowiązane są zapewnić swym klientom darmowy nocleg w hotelu oraz transport z portu lotniczego do miejsca zakwaterowania.
 
Każdy, kto zamierza wystąpić o rekompensatę, musi udać się do odprawy biletowo – bagażowej. W sytuacji, kiedy lot opóźniony jest o ponad 5 godzin, podróżny może ubiegać się od linii o całkowity zwrot kosztów lotu i uzyskać odszkodowanie. Trzeba jednak wiedzieć, że możliwość starania się o tego rodzaju odszkodowanie zależy nie od opóźnionego wylotu, a od opóźnionego dotarcia do celu. Jeśli opóźnienie związane jest np. z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, pasażer nie ma prawa do odszkodowania. Przed podróżą można wykupić ubezpieczenie podróżne, dzięki któremu pasażer jest zabezpieczony na wypadek niespodziewanych wydatków wynikających z anulowania lub opóźnienia lotu.
 
Jeśli lot zostaje odwołany lub anulowany, sytuacja wygląda podobnie. Przewoźnik musi zwrócić koszt lub znaleźć inne połączenie. Jego obowiązkiem jest również zapewnienie wyżywiania i noclegu podróżnym – kiedy lot następuje w innym dniu. Przy zakupie biletów akceptujemy regulamin – warto zapoznać się z nim, ponieważ może zdarzyć się, że linie lotnicze zastrzegają sobie prawo do odstąpienia od tych obowiązków.
 
 
Uszkodzenie lub zgubienie bagażu
 
Każdy pasażer powinien wiedzieć, że to linie lotnicze odpowiadają za zgubienie lub zniszczenie bagażu podczas transportu. Fakt utraty lub uszkodzenia bagażu koniecznie trzeba zgłosić od razu po przylocie, w punkcie obsługi.
 
Zgłaszając zgubienie bagażu zostaniesz poproszony o podanie swoich danych, adresu mailowego, numeru telefonu, miejsca i daty zgubienia bagażu, a także o podanie numeru lotu. Jeżeli od momentu zgubienia twojego bagażu minęło kilka lub więcej dni, powinieneś skontaktować się z biurem rzeczy znalezionych w docelowym porcie. Pamiętaj, że jeżeli po czasie ustalonym przez przewoźnika – zwykle ok. 21 dni, nadal nie odzyskasz bagażu, linie ponoszą całkowitą odpowiedzialność za jego utratę.
 
Maksymalna kwota odszkodowania za uszkodzenie, czy też utratę bagażu to ok. 1100 euro, choć przewoźnicy mogą zastrzec, że jeśli bagaż był nieodpowiednio zapakowany, albo zawierał niedozwolone przedmioty kwota rekompensaty może być niższa. Ponadto, jeżeli rzeczy o sporej wartości, nie zostały wcześniej zgłoszone, linie bardzo często nie odpowiadają za ich utratę, czy uszkodzenie. Istnieje możliwość wykupienia polisy ubezpieczeniowej, która uchroni przez stratami związanymi z utratą lub uszkodzeniem bagażu.

3 komentarze
dodaj swój komentarz
zadaj pytanie specjalistom
od wyszukiwania biletów lotniczych
nick
treść
2016-05-16
steffi
ciekawe, czy przewoźnicy wywiązują się zawsze ze swoich obowiązków
2016-05-10
pola
Zdecydowanie warto przeczytać, bo czasem się myśli, że nic się nam nie należy od linii
2016-04-21
Ulla
Ciekawy materiał - przyda się:)
Podobne artykuły

Jak zorganizować ślub za granicą?

Dziś podejmujemy temat turystyki ślubnej. Jeśli czeka was organizacja jednego z najważniejszych wydarzeń - ślubu, być może znajdziecie tu inspiracje i ciekawy pomysł na ten szczególny dzień. Odchodzimy nieco od tradycji i zamierzamy zaprezentować naszą wizję ślubu – czyli ślubu poza granicami kraju, bez wesela do rana i mnóstwa gości. Myślicie, że jest to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie i że trudno je zaplanować? 

2016-05-11

10 nietypowych świąt, obchodzonych w różnych częściach świata

Podróżujemy, by poznać zabytki, lokalną kuchnię, czy rozrywki. Często też zafascynowani jesteśmy kulturą i zwyczajami regionu. Jeśli podobnie jak my, lubisz nietypowe święta i chętnie wziąłbyś udział w ciekawych uroczystościach, zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu. Wybraliśmy kilka dość niezwykłych  wydarzeń.

2016-04-07

Luksus na talerzu, czyli najdroższe potrawy świata

Każdy ma czasem ochotę na nieco luksusu, także kulinarnego. Chcemy próbować dań, które zachwycą smakiem, niecodziennymi składnikami i formą podania. Niektóre potrawy, to prawdziwe dzieła sztuki. Oczywiście ich koszt może szokować, ale za to wrażenia – niezatarte! 

 
2016-03-23

10 wyjątkowych basenów na świecie

Basen to pozornie żadna atrakcja, dostępny wszędzie i dla każdego. Jednak na świecie są baseny, które zaskakują swą lokalizacją, czy formą. Oto 10 - naszym zdaniem - najciekawszych obiektów. Poznaj je, a z pewnością zechcesz od razu spakować strój kąpielowy :)  

2016-03-09

Pierwsza wyprawa do Azji – co musisz wiedzieć?

Chciałbyś zwiedzić egzotyczną Azję, ale obawiasz się tak dalekiej podróży, a na dodatek po głowie krążą setki mitów o dzikich krajach i ich mieszkańcach? Lęki przed chorobami, przestępczością, zbyt egzotyczną kuchnią i mnóstwo innych zagrożeń, skutecznie odwodzą cię od zaplanowania podróży

2016-02-02

Podróż w pojedynkę – 10 praktycznych porad

Miewasz ochotę na podróż w samotności, ale obawiasz się ruszyć w nieznane bez towarzystwa? Boisz się nudy, braku kompana, boisz się o swoje bezpieczeństwo? Nie możesz ze znajomymi ustalić terminu, destynacji i formy spędzania czasu – w efekcie zostajesz w domu?

2016-01-26

Kilka powodów, aby odwiedzić Nową Zelandię

Macie ochotę zupełnie zmienić otoczenie i wybrać się gdzieś daleko od Europy? Jeśli tak, polecamy Nową Zelandię. Sprawdźcie dlaczego miejsce to jest tak interesujące i warto wziąć je pod uwagę planując dalekie podróże.

2016-01-19

Jak tanio zwiedzić Malediwy?

Malediwy kojarzą się z luksusem. Prawdą jest, że bez problemu można wydać tam majątek, ale jeśli kusi cię słońce, plaża, ocean i chciałbyś zobaczyć Malediwy, ale odstraszają cię koszty – podpowiadamy, jak zrobić to taniej.

2016-01-14

Kilka romantycznych miejsc na Walentynki

Sezon wyboru najbardziej romantycznego miejsca dla zakochanych uważamy za otwarty! Wszak został tylko miesiąc z hakiem, zatem najwyższa pora, żeby coś zaplanować. 

2016-01-07

TOP 10 miejsc na wakacje w 2016 roku

Rok 2015 zmierza ku końcowi. Najwyższy czas pomyśleć już o przyszłorocznych wojażach. Zwłaszcza, że na rynku usług turystycznych w mijającym roku zmieniło się bardzo wiele. Ale nie znaczy to, że nie będzie czego zwiedzać. Szukasz inspiracji na 2016 rok? Przejrzyj nasz przewodnik po najpopularniejszych kierunkach na przyszły rok.

2015-12-29