Tanie bilety lotnicze, tanie loty
REZERWACJA TELEFONICZNA I POMOC
Pn.-Pt. 8-22, Sb.-Nd. 10-16
32 728 30 84
32 728 30 84
Pn.-Pt. 8-22, Sb. 10-16, Nd. 10-16

Poradnik podróżnika

Jak samodzielnie wykonać piękne zdjęcia krajobrazowe z wakacji?

2015-06-10

Jak samodzielnie wykonać zdjęcia krajobrazowe z wakacji?

Aparat fotograficzny to obowiązkowe akcesorium podczas wyjazdów wakacyjnych. Teraz coraz częściej jest on zastępowany przez smartfon, a nowoczesne modele pozwalają na przygotowywanie równie pięknych zdjęć. Jeżeli chcesz mieć niezwykłe pamiątki z wypraw zarówno w bliskie, jak i dalekie strony, sprawdź nasz poradnik – dzięki niemu dowiesz się, jak samodzielnie zrobić jedyne w swoim rodzaju osobiste pocztówki!

 
1. Światło

Fotografia nie jest niczym innym jak wiązką światła, która została przepuszczona przez obiektyw i padła na materiał światłoczuły. Warto wiedzieć jako fotograf, jak wykorzystać je tak, aby tworzyć zdjęcia jedyne w swoim rodzaju, w których światło nie przeszkadza, ale pomaga w wydobyciu piękna krajobrazu. 
 
Pamiętaj o tym, że efekt fotografii w dużej mierze zależy od pogody, dlatego też patrz w niebo. Chmury nie muszą być przy tym przeszkodą, ponieważ można wykorzystać je z powodzeniem do swoich celów – wspaniale zmiękczają światło. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że określona aura czy pora dni są dobre czy złe do fotografowania, ponieważ każda ma swoje plusy i minusy. 
 
Gdy zależy ci na wyeksponowaniu słońca, możesz robić zdjęcia nawet w południe. Chociaż światłocienie są mocno widoczne, to jedna nie warto rezygnować wtedy z fotografii. Oczywiście, gdy wykonasz zdjęcia wcześniej lub później, efekt będzie całkowicie odmienny nawet w tym samym miejscu, dlatego jeżeli masz taką możliwość, staraj się robić fotografie o rożnych godzinach, aby potem wybrać takie, które będzie najbardziej atrakcyjne wizualnie. 
 
 
2. Nie myśl szablonowo

Pamiętaj o tym, że twoje zdjęcia są osobistym zapisem podróży. Wiele osób wykonuje mimowolnie takie same fotografie jak drukowane pocztówki, oczywiście, wcale nie oznacza to, że takie ujęcie jest złe, ale warto też pomyśleć bardziej nieszablonowo. Nawet drobne zmiany mogą dać całkowicie odmienne efekty, na przykład obniżenie statywu aparatu fotograficznego, wspięcie się na schody czy też wejście nieco morze – nie zapomnij o tym, aby zabrać ze sobą krem z filtrem, ponieważ piękne widoki mogą spowodować, że zapomnisz o upływającym czasie. Nie chodź utartymi ścieżkami i uruchom swoją wyobraźnię!
 
Gdy jesteś nad morzem, również pomyśl o tym, aby skorzystać z dostępnych rejsów, nad jeziorami możesz wypożyczyć łódkę, a wyciąg narciarski też może być doskonałym miejscem do robienia zdjęć, nawet jeżeli na nartach nie jeździsz. Gdy dysponujesz odpowiednim sprzętem, wtedy możesz pomyśleć o zrobieniu zdjęć podwodnych (potrzebna będzie wodoodporna obudowa) – ciekawy efekt to fotografie robione do połowy zanurzonym aparatem. Możesz też zastosować timelapsy.
 
 
3. Zastąp histogram zdjęciami HDR

Histogram jest kluczem do odpowiedniej ekspozycji. Umiejętność jego odczytania pozwala na stworzenie efektownego zdjęcia. Zdarza się jednak i tak, że nawet profesjonalny aparat z wysokiej klasy matrycą nie jest w stanie oddać całkowicie szerokiej rozpiętości tonalnej. Dlatego też zdjęcia tego rodzaju nie zawsze wyglądają dobrze – mogą być niedoświetlone, prześwietlone, pojawiają się na nich szumy.
 
Rozwiązaniem takiego problemu może być zastosowanie HDR-ów, czyli inaczej zdjęć o poszerzonej rozpiętości tonalnej. W tym przypadku robi się trzy różne ujęcia lub też wyższą ich liczbę, które składają się na finalne zdjęcie. W ten sposób można uzyskać interesujący rezultat, chociaż może on odbiegać nieco od naturalności. 
 
Do wykonania zdjęć wykorzystuje się często metodę bracketingu. W tym przypadku aparat fotograficzny wykonuje serię zdjęć różniących się pomiędzy sobą ekspozycją – są to zdjęcia od nadmiernie niedoświetlonego po prześwietlone. Można z tych zdjęć przygotować HDR, ale oczywiście także istnieje możliwość użycia więcej niż trzech fotografii. 
 
Najlepiej dopracować go w programach graficznych, na przykład Adobe Photoshop, Photomatix czy HDR Efex, dzięki którym będzie można połączyć zdjęcia ze sobą i dodatkowo też poszerzyć ich rozpiętość tonalną, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Oprogramowanie to posiada dodatkowe narzędzia, które pomogą w uzyskaniu surrealistycznego wyglądu zdjęcia lub też bardziej naturalnego. Warto sprawdzić różne funkcje i przygotować kilka ostatecznych wersji fotografii.
 
Niektóre aparaty fotograficzne mają już wbudowane funkcje HDS, które ze zdjęć w formacie RAW dają gotowe zdjęcie JPG. 
 
Warto pamiętać o tym, że do robienia zdjęć HDR potrzebny będzie stabilny statyw oraz statyczna scena, dlatego najlepiej sprawdzają się one w przypadku krajobrazów, a w miastach w tych miejscach, w których nie ma ruchu, ponieważ w rezultacie zdjęcie może nie wyjść tak atrakcyjne.
 

4. Gdy turyści przeszkadzają…
 
Podczas robienia zdjęć pocztówkowych największą zmorą fotografa są wszędobylscy ludzie. Dlatego też najlepsze pory do fotografowania to te, w których plaże, lasy, ulice nie są jeszcze wypełnione tłumami – wczesny ranek jest pod tym względem chwilą idealną. Jednak wiadomo, że w tym czasie nie będzie można uzyskać często pożądanego oświetlenia. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby bezboleśnie pozbyć się ludzi ze zdjęć.
 
Pierwszy pomysł o użycie filtrów szarych ND – pozwalają one na wydłużenie czasu naświetlania, dlatego też nawet w słoneczny dzień będzie można otrzymać czas kilku czy nawet kilkunastu sekund bez domknięcia przesłony do wartości granicznych. W tym przypadku obiekty poruszające się, na przykład ludzie, nie będą tak widoczni. Oczywiście, problem pojawia się wtedy, gdy ktoś pozostaje nieruchomy. Drugim minusem filtrów szarych ND jest rozmycie pozostałych obiektów ruchomych, na przykład poruszających się liści na drzewach czy fal.
 
Drugie rozwiązanie to wykonanie serii zdjęć i zastosowanie programu graficznego, na przykład Photoshop. Aby to zrobić, należy ustawić swój aparat na statywie, a następnie wykonać serię zdjęć. Potem zdjęcia te należy wczytać w programie graficznym, ułożyć je w stosie i wymazać z nich ludzi dostępnymi narzędziami. Braki uzupełnia się kolejnymi zdjęciami, na których w danym miejscu nie było ludzi.
 
Trzecią metodą jest wykorzystanie jedynie programu do obróbki graficznej. To konieczne między innymi w przypadku fotografowania morza i plaży – wiele osób leży w tym samym miejscu, a filtry mogłyby znacznie zniekształcić zdjęcia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z programu Photoshop czy innego rodzaju, aby za pomocą narzędzi, na przykład stempel, wypełnienie czy kopiowanie powoli wymazywać w ludzi oraz inne niepotrzebne elementy ze zdjęcia. Później zdjęcia trzeba dopracować, aby poprawki nie były widoczne.
 
 
5. Rób zdjęcia panoramiczne

Na wakacjach do przygotowywania zdjęć z pięknymi krajobrazami bardzo dobrze sprawdzają się ultra szerokie obiektywy. Niemniej jednak zdarza się i tak, że nawet bardzo szeroka ogniskowa, na przykład 17 mm nie pozwala na uchwycenie wszystkich detali. Dlatego też rozwiązaniem jest skorzystanie z funkcji panoramy – teraz posiadają ją praktycznie wszystkie nowoczesne aparaty fotograficzne, a nawet smartfony.
 
Wykonanie tego rodzaju zdjęć wcale nie jest też bardzo skomplikowane. Chociaż można spotkać się z zaleceniami, aby użyć do tego celu statywu czy głowicy panoramicznej, to jednak można poradzić sobie bez problemu. Takie akcesoria przede wszystkim sprawdzają się we wnętrzach, ale w prostych krajobrazach można obejść się bez nich. Wystarczy tylko włączyć odpowiedni tryb fotograficzny i zacząć obracać się wokół własnej osi, a prawie na pewność zdjęcie będzie wykonane prawidłowo.
 
Także można skorzystać z innego rozwiązania, a mianowicie zastosować programy graficzne. Jak wykonać takie panoramy? Najlepiej dać odpocząć automatyce i zablokować ją przed zrobieniem pierwszego ujęcia – między innymi balans bieli, ostrość, parametry. Zdjęcia należy wykonać w formie kadrów pionowych z wykonaniem zakładki, dlatego też każde zdjęcie powinno posiadać jakiś wspólny element z poprzednim. Potem w oprogramowaniu graficznym trzeba będzie połączyć wszystkie te zdjęcia ze sobą i wykadrować – niektóre programy posiadają nawet specjalne narzędzia, które automatycznie wykonają cały proces. 
 
 
6. Szukaj inspiracji

W internecie znajdziesz wiele różnych zdjęć pocztówkowych – na blogach, serwisach turystycznych czy też forach. Mogą być dla ciebie wspaniała inspiracją, aby wypróbować podobnych sztuczek i technik także w trakcie swoich wakacji. Możesz także na stronach internetowych znaleźć wiele różnych porad i wskazówek, dzięki którym tworzenie fotografii będzie jeszcze bardziej ekscytujące.
 
Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże ci w przygotowywaniu niezwykłych zdjęć z wakacji. Chociaż większość zaprezentowanych przez nas informacji dotyczy profesjonalnych lustrzanek, to jednak część z nich na pewno przyda się też właścicielom zwykłych aparatów kompaktowych czy smartfonów. Najważniejsza porada dla każdego to ta, aby nie ograniczać się i przy tym jednocześnie bawić się fotografią – nie spędzać nadmiaru czasu nad dobieraniem perfekcyjnych parametrów czy ujęć, ale także poświecić go na zasłużony wypoczynek, a fotografię traktować jako jego uzupełnienie. Życzymy udanego wypoczynku i przywiezienia najlepszych fotografii!
 

1 komentarz
nick
treść
2016-05-16
ben
bardzo cenne rady... na pewno z nich skorzystam za miesiąc na urlopie
Podobne artykuły

Jak zorganizować ślub za granicą?

Dziś podejmujemy temat turystyki ślubnej. Jeśli czeka was organizacja jednego z najważniejszych wydarzeń - ślubu, być może znajdziecie tu inspiracje i ciekawy pomysł na ten szczególny dzień. Odchodzimy nieco od tradycji i zamierzamy zaprezentować naszą wizję ślubu – czyli ślubu poza granicami kraju, bez wesela do rana i mnóstwa gości. Myślicie, że jest to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie i że trudno je zaplanować? 

2016-05-11

Odwołany lot, zgubiony bagaż – co należy zrobić?

Lotniska to zwykle ciężko pracujące molochy. Mnóstwo pasażerów do obsłużenia i mnóstwo pracowników, uwijających się, jak w ukropie. W takich okolicznościach dochodzi czasem do nieprzewidzianych komplikacji i chaosu. Zdarzają się opóźnienia, odwołane loty i zagubione walizki. Dowiedz się jakie obowiązki w takich sytuacjach wobec swoich pasażerów mają linie lotnicze i czego możesz od nich wymagać.

2016-04-20

10 nietypowych świąt, obchodzonych w różnych częściach świata

Podróżujemy, by poznać zabytki, lokalną kuchnię, czy rozrywki. Często też zafascynowani jesteśmy kulturą i zwyczajami regionu. Jeśli podobnie jak my, lubisz nietypowe święta i chętnie wziąłbyś udział w ciekawych uroczystościach, zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu. Wybraliśmy kilka dość niezwykłych  wydarzeń.

2016-04-07

Luksus na talerzu, czyli najdroższe potrawy świata

Każdy ma czasem ochotę na nieco luksusu, także kulinarnego. Chcemy próbować dań, które zachwycą smakiem, niecodziennymi składnikami i formą podania. Niektóre potrawy, to prawdziwe dzieła sztuki. Oczywiście ich koszt może szokować, ale za to wrażenia – niezatarte! 

 
2016-03-23

10 wyjątkowych basenów na świecie

Basen to pozornie żadna atrakcja, dostępny wszędzie i dla każdego. Jednak na świecie są baseny, które zaskakują swą lokalizacją, czy formą. Oto 10 - naszym zdaniem - najciekawszych obiektów. Poznaj je, a z pewnością zechcesz od razu spakować strój kąpielowy :)  

2016-03-09

Pierwsza wyprawa do Azji – co musisz wiedzieć?

Chciałbyś zwiedzić egzotyczną Azję, ale obawiasz się tak dalekiej podróży, a na dodatek po głowie krążą setki mitów o dzikich krajach i ich mieszkańcach? Lęki przed chorobami, przestępczością, zbyt egzotyczną kuchnią i mnóstwo innych zagrożeń, skutecznie odwodzą cię od zaplanowania podróży

2016-02-02

Podróż w pojedynkę – 10 praktycznych porad

Miewasz ochotę na podróż w samotności, ale obawiasz się ruszyć w nieznane bez towarzystwa? Boisz się nudy, braku kompana, boisz się o swoje bezpieczeństwo? Nie możesz ze znajomymi ustalić terminu, destynacji i formy spędzania czasu – w efekcie zostajesz w domu?

2016-01-26

Kilka powodów, aby odwiedzić Nową Zelandię

Macie ochotę zupełnie zmienić otoczenie i wybrać się gdzieś daleko od Europy? Jeśli tak, polecamy Nową Zelandię. Sprawdźcie dlaczego miejsce to jest tak interesujące i warto wziąć je pod uwagę planując dalekie podróże.

2016-01-19