Tanie bilety lotnicze, tanie loty
REZERWACJA TELEFONICZNA I POMOC
Pn.-Pt. 8-22, Sb.-Nd. 10-16
32 728 30 84
32 728 30 84
Pn.-Pt. 8-22, Sb. 10-16, Nd. 10-16

Poradnik podróżnika

Jak zorganizować podróż z kotem.

2014-12-01
Jak podróżować z kotem. Jak zabrać kota do samolotu

Wybierasz się w najbliższym czasie na wycieczkę i chcesz, żeby towarzyszył ci twój pupil? A może przeprowadzasz się do oddalonego miejsca i musisz zapewnić mu odpowiednie warunki do przenosin? Zorganizowanie podróży z kotem, podobnie jak z innymi zwierzętami, może wydawać się z pozoru nieskomplikowane, ale w rzeczywistości wymaga poświęcenia na ten cel nieco czasu, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik.
 
Koty w większości przypadków nie są zbyt dobrymi towarzyszami podróży. Mógł przekonać się o tym każdy właściciel, który chociaż raz wybrał się ze swoim zwierzakiem do niedalekiego gabinetu weterynaryjnego. Prychanie, miauczenie, wyrywanie się, bieganie to częste reakcje. Dlatego wyprawienie się w podróż bez odpowiednich akcesoriów nie jest wskazana – nieprzypięty kot stwarza nie tylko zagrożenie dla siebie, ale również dla kierowcy, współpasażerów i bezpieczeństwa podróży. 
 
Gdzie planujesz swój wyjazd?

Organizację wyjazdu musisz dopasować do jego celu, ponieważ inaczej planuje się wspólne wakacje z pupilem, które wymagają dojazdu samochodem niż też te, podczas których korzysta się z linii lotniczych. Dlatego swoje działania musisz uzależnić od tego, gdzie planujesz wyjechać. Także musisz pamiętać o tym, że niektóre wyjazdy wymagają odpowiednio wcześniejszego rozpoczęcia przygotowań, na przykład w przypadku konieczności zaszczepienia zwierzęcia. Dlatego nie odkładaj nigdy takich spraw na ostatnią chwilę.
 
Pamiętaj o tym, że z wyjazdem związane są też dodatkowe koszty. Dotyczy to głównie wizyt u weterynarza, czipowania zwierzęcia, wyrobienia odpowiednich dokumentów, także często uiszczenia specjalnej opłaty w liniach lotniczych czy też w innych środkach transportu. Dodatkowo trzeba też zrobić większe zakupy, jeżeli nie ma się w domu właściwego transportera, przenośnej kuwety czy zapasu jedzenia. W efekcie koszty mogą przekroczyć nawet 1 tysiąc złotych. Najlepiej zebrać odpowiednią kwotę już wcześniej, żeby nie okazało się, że zabraknie pieniędzy na podróż z pupilem.
 
Dla tych, którzy planują wyjazdy z kotem, przygotowaliśmy listę najważniejszych spraw, o które trzeba będzie zadbać. Przeczytaj ją, jeżeli chcesz, żeby podróż odbyła się komfortowo zarówno dla twojego pupila, jak i dla ciebie.
 
1. Wizyta u weterynarza

Oprócz standardowo odbywanych wizyt u weterynarza w celu zaszczepienia, odrobaczenia oraz kontroli kota musisz stawić się u niego również w celu otrzymania odpowiednich dokumentów potwierdzających stan zdrowia zwierzęcia – dotyczy to wyjazdów zagranicznych. 
 
Jeżeli regularnie szczepisz swoje zwierzę, wtedy wystarczy, że do weterynarza pójdziesz na około 10 dni przed terminem wyjazdu. Z kolei jeżeli kot nie jest zaszczepiony, w takim przypadku warto wizytę odbyć na co najmniej miesiąc przed, ponieważ od szczepienia przeciwko wściekliźnie, które jest podstawowym, musi minąć co najmniej 3 tygodnie, aby zwierzę mogło przekroczyć granicę. Sprawdź też w książeczce zdrowia, kiedy zwierzę było ostatni raz szczepione, ponieważ może zdarzyć się, że będzie ono wypadało akurat w czasie wyjazdu. Zapytaj przy okazji weterynarza, czy zwierzę może mieć podany środek uspokajający przed podróżą, zwłaszcza gdy ma ono wtedy problem ze zachowaniem spokoju.
 
Weterynarz zbada zwierzę i wyda ci odpowiednie dokumenty – świadectwo zdrowia wraz ze statusem szczepień. Lekarz weterynarii jest również osobą upoważnioną do wydawania paszportów dla zwierząt. Warto pamiętać o tym, że podstawą do wydania paszportu jest trwała identyfikacja zwierzęcia, czyli czytelny tatuaż lub czip. Wszystkie zwierzęta domowe (psy, koty, tchórzofretki) wyjeżdżające z Polski do krajów Unii Europejskiej muszą mieć paszporty. Jeżeli planujesz podróż międzynarodową, wtedy zostaniesz poproszony przy kontroli o tego rodzaju dokumentację. Więcej informacji może udzielić lekarz weterynarii. Znaleźć można je również na stronach poświęconych wyjazdom do konkretnych krajów, ponieważ każdy z nich ma nieco inne przepisy.
 
Pamiętaj również o tym, aby jeszcze w domu sprawdzić listę gabinetów weterynaryjnych w miejscu, do którego planujesz wyjazd. W ten sposób oszczędzisz sobie nerwów przy poszukiwaniu odpowiedniej placówki, jeżeli zdarzy się coś nieprzewidzianego. 
 
2. Identyfikacja kota

Oprócz czipu, tatuażu oraz paszportu zwierzę powinno być także w inny sposób odpowiednio identyfikowane, aby w przypadku jego ucieczki zwierzęcia. Najlepiej zakupić obrożę z adresówką, czyli specjalnym zakręcanym pojemniczkiem, w którym umieszcza się swoje dane kontaktowe – numer telefonu, imię, nazwisko, adres. W ten sposób, jeżeli zwierzę zaginie, osoba, która je odnajdzie, będzie mogła łatwiej skontaktować się z właścicielem. 
 
Wspomniane czipy są bardzo pomocne w identyfikacji i nie mogą być zgubione przez zwierzę, ale warto pamiętać o tym, że odczytać może je tylko weterynarz posiadający odpowiednie urządzenia do tego celu. Dlatego obroża zawsze jest tutaj wskazana, ponieważ osoba, która odnalazła zgubę, będzie mogła oddać ją bezpośrednio właścicielowi bez konieczności odwiedzania gabinetu weterynaryjnego, co czasami nie jest możliwe.
 
Na wszelki wypadek zabierz ze sobą także wydrukowane zdjęcie swojego zwierzęcia, aby móc wykorzystać je podczas poszukiwań.
 
3. Odpowiedni transporter

W sklepach z artykułami zwierzęcymi znaleźć można wiele różnych typów transporterów przeznaczonych dla kotów. Warto pamiętać o tym, żeby zakupić model w odpowiednim rozmiarze, który będzie dawał zwierzęciu komfort. Nie warto oszczędzać i lepiej wybrać solidny transporter z tworzywa sztucznego, który, chociaż jest cięższy od transporterów z tkanin, to jednak jest znacznie bardziej solidny i można łatwiej utrzymać go w czystości. Przydatne będą także szelki oraz smycz, ale nie zakładaj ich zwierzęciu w transporterze, ponieważ może ono zaplątać się i udusić. Lepiej szelki i smycz zawsze mieć przy sobie, a założyć je w momencie otwierania drzwiczek transportera. 
 
Jeżeli planujesz podróż samolotem, pamiętaj o tym, że linie lotnicze mają własne wymogi związane z transporterami dla zwierząt. Muszą one spełniać międzynarodowe normy. Kot może być przewożony w luku bagażowym lub też w kabinie pasażerskiej. W przypadku większych zwierząt jedyną możliwością jest tutaj luk bagażowy. 
 
O tym, że planuje się lot z domowym zwierzęciem, powinno się odpowiednio szybko poinformować linie lotnicze, najlepiej tuż przy robieniu rezerwacji lub najpóźniej 24 godziny przed wylotem. Niektóre linie lotnicze zależnie od wielkości transportera i jego lokalizacji pobierają dodatkowe opłaty. Na stronach internetowych linii lotniczych znajdziesz dokładne informacje na temat tego, jaki transporter można zabrać na pokład samolotu.
 
4. Żywność, woda i kuweta

Gdy kot wybiera się z tobą w dłuższą podróż, nie możesz zapomnieć o odpowiednim pożywieniu oraz wodzie dla niego. W transporterze powinny znaleźć się miejsca na miski na wodę i na pożywienie. Pamiętaj o tym, aby przed podróżą zwierzę nie było przekarmione i skorzystało z kuwety. Ostatnie karmienie powinno mieć miejsce na około 3 godziny przed planowanym wyjazdem. 
 
Weź ze sobą żywność w mniejszej ilości i wodę w butelce (pamiętaj o tym, że na pokład samolotu możesz wziąć opakowania płynów maksymalnie do 100 mililitrów). Nie eksperymentuj z nowymi karmami dla zwierząt, lepiej wybierz te, które są podawane od dawna i dobrze tolerowane. W podróż zabierz lubianą przez kota karmę, nie kupuj najlepiej karm na miejscu, zwłaszcza tych lokalnych, których nie znasz dobrze. W ten sposób możesz uniknąć sensacji żołądkowych u zwierzęcia. 
 
Na dłuższą trasę warto wziąć też kuwetę. Można zakupić kartonowe kuwety jednorazowe lub wybrać mniejszą kuwetę plastikową, która będzie łatwiejsza w czyszczeniu. Zabierz małe opakowanie żwirku i jednorazowe ręczniki na wszelki wypadek, gdyby trzeba było wyczyścić tapicerkę lub dywaniki w samochodzie. 
 
5. Nie zapomnij o zabawkach i kocu

Żeby kotu było przyjemnie podczas podróży, powinien mieć on również do dyspozycji swój koc lub legowisko oraz lubiane przez siebie zabawki. Znajome zapachy będą działały kojąco podczas stresującej podróży.
 
Legowisko lub koc umieść w transporterze, aby zwierzę mogło dobrze się wyspać. Lepiej nie pierz ich przed podróżą, żeby kot był zaznajomiony z zapachami. Pamiętaj jednak o tym, żeby dobrze wytrzepać legowisko po skorzystaniu przez zwierzę z kuwety, żeby usunąć drobinki żwirku.
 
6. Zadbaj o komfort po dojechaniu na miejsce

Także po dotarciu na miejsce musisz zapewnić kotu odpowiedni komfort, na przykład w pokoju hotelowym czy w mieszkaniu. Warto w pomieszczeniu pozostawić transporter i nie chować go do szafy. Zwierzę będzie mogło schronić się w nim w nowym i nieznanym dla siebie miejscu, dlatego będzie czuło się wtedy bezpieczniej. Przy transporterze należy rozstawić miseczki z jedzeniem, a kuwetę nieco dalej, najlepiej w łazience, jeżeli jest taka możliwość. Lokalizację kuwety należy wskazać kotu, żeby wiedział, gdzie będzie mógł załatwić naglącą potrzebę. 
 
Najlepiej w nowym miejscu spędzaj z kotem jak najwięcej czasu, żeby miał on okazję do zadomowienia się. Sprawdź też, czy w pokoju nie znajdują się jakieś przedmioty, które mogłyby stanowić dla niego zagrożenie. Najlepiej wynieść kwiaty, które mogą być przez niego zniszczone, także należy uważać na toksyczne dla zwierząt rośliny. Okno w pokoju należy zostawiać zawsze zamknięte, a drzwi na korytarz, dokąd kot może uciec, otwierać ostrożnie i patrzeć pod nogi. 
 
Podsumowując, jeżeli wybierasz się ze swoim zwierzęciem w podróż, pamiętaj o tym, żeby zapewnić mu komfortowe warunki. Odpowiedni transporter to podstawa, ale również nie możesz zapomnieć o jedzeniu, piciu oraz o zabawkach i legowisku. Na co najmniej miesiąc przed wyjazdem, gdy kot nie ma szczepień, odwiedź swojego weterynarza, który będzie mógł je wykonać i przeprowadzić badanie. Podczas lotu, jazdy samochodem czy pociągiem pamiętaj o tym, aby okazać kotu cierpliwość i wsparcie – głaskać go, zachowywać się spokojnie, unikać gwałtownych ruchów. Gdy organizacja będzie dopracowana w każdym szczególe, wtedy podróż przebiegnie bez większych problemów. Życzymy miłych wojaży ze swoim pupilem!
 
 

2 komentarze
nick
treść
2016-05-18
nelka
o wielu rzeczach trzeba pamiętać planując podróż z kotem, fajnie, że przypominacie o tym
2014-12-01
Renia
Kocham koty i artykuł się przyda jak będę chciała zabrać moje pupila:)
Podobne artykuły

Jak zorganizować ślub za granicą?

Dziś podejmujemy temat turystyki ślubnej. Jeśli czeka was organizacja jednego z najważniejszych wydarzeń - ślubu, być może znajdziecie tu inspiracje i ciekawy pomysł na ten szczególny dzień. Odchodzimy nieco od tradycji i zamierzamy zaprezentować naszą wizję ślubu – czyli ślubu poza granicami kraju, bez wesela do rana i mnóstwa gości. Myślicie, że jest to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie i że trudno je zaplanować? 

2016-05-11

Odwołany lot, zgubiony bagaż – co należy zrobić?

Lotniska to zwykle ciężko pracujące molochy. Mnóstwo pasażerów do obsłużenia i mnóstwo pracowników, uwijających się, jak w ukropie. W takich okolicznościach dochodzi czasem do nieprzewidzianych komplikacji i chaosu. Zdarzają się opóźnienia, odwołane loty i zagubione walizki. Dowiedz się jakie obowiązki w takich sytuacjach wobec swoich pasażerów mają linie lotnicze i czego możesz od nich wymagać.

2016-04-20

10 nietypowych świąt, obchodzonych w różnych częściach świata

Podróżujemy, by poznać zabytki, lokalną kuchnię, czy rozrywki. Często też zafascynowani jesteśmy kulturą i zwyczajami regionu. Jeśli podobnie jak my, lubisz nietypowe święta i chętnie wziąłbyś udział w ciekawych uroczystościach, zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu. Wybraliśmy kilka dość niezwykłych  wydarzeń.

2016-04-07

Luksus na talerzu, czyli najdroższe potrawy świata

Każdy ma czasem ochotę na nieco luksusu, także kulinarnego. Chcemy próbować dań, które zachwycą smakiem, niecodziennymi składnikami i formą podania. Niektóre potrawy, to prawdziwe dzieła sztuki. Oczywiście ich koszt może szokować, ale za to wrażenia – niezatarte! 

 
2016-03-23

10 wyjątkowych basenów na świecie

Basen to pozornie żadna atrakcja, dostępny wszędzie i dla każdego. Jednak na świecie są baseny, które zaskakują swą lokalizacją, czy formą. Oto 10 - naszym zdaniem - najciekawszych obiektów. Poznaj je, a z pewnością zechcesz od razu spakować strój kąpielowy :)  

2016-03-09

Pierwsza wyprawa do Azji – co musisz wiedzieć?

Chciałbyś zwiedzić egzotyczną Azję, ale obawiasz się tak dalekiej podróży, a na dodatek po głowie krążą setki mitów o dzikich krajach i ich mieszkańcach? Lęki przed chorobami, przestępczością, zbyt egzotyczną kuchnią i mnóstwo innych zagrożeń, skutecznie odwodzą cię od zaplanowania podróży

2016-02-02

Podróż w pojedynkę – 10 praktycznych porad

Miewasz ochotę na podróż w samotności, ale obawiasz się ruszyć w nieznane bez towarzystwa? Boisz się nudy, braku kompana, boisz się o swoje bezpieczeństwo? Nie możesz ze znajomymi ustalić terminu, destynacji i formy spędzania czasu – w efekcie zostajesz w domu?

2016-01-26

Kilka powodów, aby odwiedzić Nową Zelandię

Macie ochotę zupełnie zmienić otoczenie i wybrać się gdzieś daleko od Europy? Jeśli tak, polecamy Nową Zelandię. Sprawdźcie dlaczego miejsce to jest tak interesujące i warto wziąć je pod uwagę planując dalekie podróże.

2016-01-19