Tanie bilety lotnicze, tanie loty
REZERWACJA TELEFONICZNA I POMOC
Pn.-Pt. 8-22, Sb.-Nd. 10-16
32 728 30 84
32 728 30 84
Pn.-Pt. 8-22, Sb. 10-16, Nd. 10-16

Poradnik podróżnika

Paszporty biometryczne – co warto o nich wiedzieć?

2015-05-12

Czym są paszporty biometryczne


W celu minimalizacji niebezpieczeństwa związanego z podróżami coraz częściej stosuje się zaawansowane rozwiązania – to nie tylko kontrole na lotniskach, ale również specjalne dokumenty, na podstawie których można precyzyjnie określić tożsamość ich posiadacza. Jednym z najnowszych rozwiązań w tej dziedzinie jest paszport biometryczny.

Co to jest paszport biometryczny?

Paszportem biometrycznym nazywa się taki dokument tożsamości, którego odczytanie jest możliwe z użyciem przeznaczonych do tego urządzeń elektronicznych i optycznych. Za standardy paszportów biometrycznych odpowiada Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

Od standardowego dokumentu różnią się w szczególności posiadaniem specjalnych danych biometrycznych, na podstawie których można dokonać identyfikacji indywidualnych cech ciała każdego człowieka, na przykład linii papilarnych, wzoru siatkówki oka, układu twarzy. Są one niepowtarzalne i w związku z tym dzięki nim można dokładnie określić tożsamość człowieka, który posługuje się danym dokumentem.

Dane te zapisywane są w niewielkim chipie EEPROM o pojemności 32 kilobajtów umieszczonym w dokumencie oraz dodatkowo w kartotekach i bazach danych urzędów. Chip ten znajduje się w okładce paszportu – można wyczuć go, ponieważ w tym miejscu jest ona sztywniejsza, niemniej jednak nie należy zginać okładki w tym miejscu – w ten sposób można uszkodzić chip.

Stosowanie paszportów biometrycznych

Głównym celem wprowadzenia paszportów biometrycznych było uproszczenie czasochłonnej obsługi pasażerów związanej z przekraczaniem granic i dokładnej identyfikacji posiadacza paszportu. W ten sposób pracownicy Służby Granicznej nie muszą każdorazowo wprowadzać do komputera danych, ale mogą po prostu zeskanować paszport. Ze względu na obecność chipu dodatkowo podwyższono bezpieczeństwo samego dokumentu, ponieważ jego sfałszowanie jest trudniejsze.

W Polsce paszporty biometryczne zaczęły być stosowane w 2006 roku. Wprowadzenie nowego wzoru było związane z wymogami Unii Europejskiej. Produkuje je Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, natomiast dane posiadaczy dokumentów są umieszczane w nich w Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA. Stosowane obecnie w Polsce paszporty tego rodzaju identyfikują właściciela na podstawie odcisku palca oraz układu jego twarzy. Dane te zapisywane są w wersji elektronicznej w chipie dokumentu.

Procedura ubiegania się o paszporty biometryczne jest analogiczna do tej dotyczącej paszportów standardowych. Paszport 10-letni przeznaczony jest dla obywateli Rzeczypospolitej Polskie od 13. roku życia, poniżej tej granicy wiekowej wydawane są paszporty 5-letnie. Oprócz wniosków i innych wymaganych dokumentów dostarczyć odpowiednie zdjęcie paszportowe, na miejscu pobierane są odciski palców.

Zatem dzięki paszportom biometrycznym można znacznie podwyższyć bezpieczeństwo – nie są one tak łatwe w fałszowaniu i nie mogą posługiwać się nimi osoby niepowołane. W dobie zagrożeń terrorystycznych, które to głównie przyczyniły się do szybkiego rozwoju systemów zabezpieczeń na lotniskach, to podstawowy element ochrony.


3 komentarze
nick
treść
2019-02-27
antek
Mika, postanowiłem zaspokoić swoją ciekawość. Przy użyciu smartfona z włączoną funkcją NFC i darmowego programu pobranego ze sklepu Play odczytałem z powodzeniem dane z aktualnego, ważnego paszportu biometrycznego. Na ekranie smartfona zobaczyłem swoje zdjęcie oraz sporo różnych informacji: nazwisko i imiona, datę urodzenia, obywatelstwo, płeć, datę ważności paszportu, datę wydania, przez kogo wydany, jakieś certyfikaty i bloki pamięci, w których, podejrzewam "zaszyte" są odciski palców. Znaczenia wielu wpisów nie rozumiem, gdyż nie jestem programistą. Bardzo biegle władam jednak lutownicą i to pomogło mi "dobrać się", z czystej ciekawości, do mojego starego, unieważnionego już biometryka. Stary paszport został wykastrowany przez Panią w biurze paszportowym na dwa sposoby: zwykłym biurowym dziurkaczem została przebita przednia okładka i pierwsza kartka, oraz nożyczkami została przecięta tylna okładka mniej więcej do połowy. Dlaczego tylna? Bo w tylnej okładce jest chip wraz z anteną ( cztery zwoje drutu o grubości włosa, ułożone w prostokąt o wymiarach karty kredytowej). Przecięcie anteny teoretycznie i praktycznie uniemożliwia komunikację NFC i odczyt danych. Nie dla mnie jednak!! Po ostrożnej "sekcji zwłok", rozdzieleniu i rozklejeniu tylnej okładki wszystko miałem jak na dłoni. Naprawiłem (zlutowałem) rozcięte druciki anteny i.... BINGO! Zobaczyłem na smartfonie swoją gębę młodszą o 10 lat i podobne dane jak w nowym paszporcie. Zauważyłem tylko pewną różnicę: w starym są dwa bloki pamięci, a w nowym było ich więcej, bodajże osiem. Co jest przechowywane w tych obszarach pamięci, trudno powiedzieć. Na pewno odciski paluchów. A co jeszcze? A może lepiej tego nie wiedzieć? :)) Pozdrawiam serdecznie!
2018-04-08
Mika
Ciekawi mnie czy paszport biometryczny wyrobiony 9 lat temu różni się od tego który jest obecnie...
2016-05-18
iwonka
trzeba iść z postępem :)
Podobne artykuły

Jak zorganizować ślub za granicą?

Dziś podejmujemy temat turystyki ślubnej. Jeśli czeka was organizacja jednego z najważniejszych wydarzeń - ślubu, być może znajdziecie tu inspiracje i ciekawy pomysł na ten szczególny dzień. Odchodzimy nieco od tradycji i zamierzamy zaprezentować naszą wizję ślubu – czyli ślubu poza granicami kraju, bez wesela do rana i mnóstwa gości. Myślicie, że jest to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie i że trudno je zaplanować? 

2016-05-11

Odwołany lot, zgubiony bagaż – co należy zrobić?

Lotniska to zwykle ciężko pracujące molochy. Mnóstwo pasażerów do obsłużenia i mnóstwo pracowników, uwijających się, jak w ukropie. W takich okolicznościach dochodzi czasem do nieprzewidzianych komplikacji i chaosu. Zdarzają się opóźnienia, odwołane loty i zagubione walizki. Dowiedz się jakie obowiązki w takich sytuacjach wobec swoich pasażerów mają linie lotnicze i czego możesz od nich wymagać.

2016-04-20

10 nietypowych świąt, obchodzonych w różnych częściach świata

Podróżujemy, by poznać zabytki, lokalną kuchnię, czy rozrywki. Często też zafascynowani jesteśmy kulturą i zwyczajami regionu. Jeśli podobnie jak my, lubisz nietypowe święta i chętnie wziąłbyś udział w ciekawych uroczystościach, zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu. Wybraliśmy kilka dość niezwykłych  wydarzeń.

2016-04-07

Luksus na talerzu, czyli najdroższe potrawy świata

Każdy ma czasem ochotę na nieco luksusu, także kulinarnego. Chcemy próbować dań, które zachwycą smakiem, niecodziennymi składnikami i formą podania. Niektóre potrawy, to prawdziwe dzieła sztuki. Oczywiście ich koszt może szokować, ale za to wrażenia – niezatarte! 

 
2016-03-23

10 wyjątkowych basenów na świecie

Basen to pozornie żadna atrakcja, dostępny wszędzie i dla każdego. Jednak na świecie są baseny, które zaskakują swą lokalizacją, czy formą. Oto 10 - naszym zdaniem - najciekawszych obiektów. Poznaj je, a z pewnością zechcesz od razu spakować strój kąpielowy :)  

2016-03-09

Pierwsza wyprawa do Azji – co musisz wiedzieć?

Chciałbyś zwiedzić egzotyczną Azję, ale obawiasz się tak dalekiej podróży, a na dodatek po głowie krążą setki mitów o dzikich krajach i ich mieszkańcach? Lęki przed chorobami, przestępczością, zbyt egzotyczną kuchnią i mnóstwo innych zagrożeń, skutecznie odwodzą cię od zaplanowania podróży

2016-02-02

Podróż w pojedynkę – 10 praktycznych porad

Miewasz ochotę na podróż w samotności, ale obawiasz się ruszyć w nieznane bez towarzystwa? Boisz się nudy, braku kompana, boisz się o swoje bezpieczeństwo? Nie możesz ze znajomymi ustalić terminu, destynacji i formy spędzania czasu – w efekcie zostajesz w domu?

2016-01-26

Kilka powodów, aby odwiedzić Nową Zelandię

Macie ochotę zupełnie zmienić otoczenie i wybrać się gdzieś daleko od Europy? Jeśli tak, polecamy Nową Zelandię. Sprawdźcie dlaczego miejsce to jest tak interesujące i warto wziąć je pod uwagę planując dalekie podróże.

2016-01-19